Wszystkie działania podejmowane przez miasta, aglomeracje czy obszary są ukierunkowane właśnie na to, by przekonać tych, którzy jeżdżą samochodami do zmiany nawyków – powiedział prof. Andrzej Szarata we wstępie poprzedzającym moderowaną przez niego dyskusję. Prof. Andrzej Szarata zabrał również głos w piątek 15 września o godz. 9.00 podczas debaty partnerskiej Ministerstwa Infrastruktury „Jak odnieść sukces na rynku budowy infrastruktury w Polsce? W panelu udział wzięli także Jan Styliński, prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa oraz Tomasz Żuchowski, p.o.
Twórca programu
- Celem projektu „Bioaktywny, kompozytowy granulat o potencjale do biodruku 3D” jest opracowanie materiału, z którego możliwe będzie drukowanie implantów kości dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.
- Jest położony w bliskości ważnych obiektów historycznych miasta, czyli Wawelu i Skałki, jego wygląd nie może być przypadkowy.
- Szczególne możliwości daje tu nowe uczelniane centrum badawcze – Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej.
- W przypadku zaniedbań po stronie dostawcy płatności – również im grozi odpowiedzialność karna i finansowa, w przypadku wykrycia takich przypadków.
Koło obecnie tworzy Badawczy Autonomiczny Łazik Planetarny „C.O.M.E.T.” – projekt realizowany m.in. W celu wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie European Rover Challenge. Student otrzymał także wyróżnienie w konkursie o Stypendium Twórcze Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków im. Politechnika Krakowska po raz ósmy nagrodziła aktywnych naukowo studentów i doktorantów, przyznając im stypendia z Własnego Funduszu Stypendialnego. W rozstrzygniętej właśnie edycji letniej 2024 r.
PK gra z WOŚP! Weź udział w aukcji i wspomóż akcję
Bardzo nas ta historia – czy plinko jest legalne rodzinnego pomagania – wzruszyła. Wracały do nas także inne osoby, które w przeszłości oddawały już włosy na Politechnice Krakowskiej i znów zdecydowały się pomóc w taki sposób. To nas przekonuje, że warto organizować takie wydarzenia, które dają nam wszystkim szansę na pomaganie innym. Finalistom, którzy zajęli miejsca od IV do X przyznane zostały nagrody książkowe i gadżety PK.
Wsparcie Politechniki Krakowskiej w tak istotnej kwestii dla inwestycji w Krapkowicach, jaką była ocena ingerencji w środowisko przyrodnicze, to wynik podpisanej w 2022 r. Umowy o współpracy naukowo-technicznej między uczelnią a PBW Inżynieria. – Dzięki porozumieniu mogliśmy wymieniać się opiniami i doświadczeniami w zakresie oceny przydatności wdrażanych nowatorskich rozwiązań technicznych – podkreśla specjalistka WIŚiE. – Należy się spodziewać, że od pewnej prędkości odkształcenia zaniknie zjawisko nieciągłego płynięcia plastycznego oraz że zmiana prędkości odkształcenia wpłynie na charakter poszczególnych seracji – mówi dr inż. Seracja jest pojedynczym cyklem zjawiska nieciągłego płynięcia plastycznego, pojedynczym nagłym spadkiem naprężenia.
Będą to eksperymenty z różnych dziedzin chemii. Uczestnicy wydarzenia mogą wziąć także udział w pokazie, który wyjaśni im zasadę działania fitotestów, czyli testów, w których rośliny służą jako wskaźniki zanieczyszczenia środowiska. W ramach wydarzenia „Wielka ekspansja – spienianie poliuretanów” realizowany będzie pokaz związany z otrzymywaniem materiałów piankowych. Skany 3D konstruktorki wykonały przy pomocy kamery Intel RealSense. Elementy protezy zostały wydrukowane na drukarce 3D w laboratorium ABB. – Największym wyzwaniem było jednak napisanie programu sterującego protezą – przyznaje Anna Wątek, współautorka wynalazku.
Andrzej Łazęcki, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu Urzędu Miasta Krakowa, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK dr hab. Stanisław M. Rybicki, prof. PK, dr hab. Iwona Wagner z Uniwersytetu Łódzkiego, dr inż. Klara Ramm z Izby Gospodarczej Wodociągów Polskich. Udostępniona właśnie na stronie Biblioteki Politechniki Krakowskiej wirtualna wystawa „Cracovia Urbs Celeberrima” prezentuje fragment kolekcji, wybrany tematycznie. Tytuł wystawy nawiązuje do łacińskiej sentencji, która widnieje na średniowiecznym miedziorycie Matthäusa Meriana z 1619 r., przedstawiającym panoramę Krakowa.